Испечати

Пита од јагоди

Пита од јагоди

Состојки

  • 2 јајца
  • 1 чаша шекер
  • 1 чаша зејтин
  • 1 чаша јогурт,може и кисело млеко
  • 1 пециво
  • 2 чаши брашно
  • 250гр јагоди
  • 1пакетче шекер во прав

Подготовка

Се матат јајцата со шеќерот како за торта, потоа се додаваат и другите состојки, зејтинот, јогутот, пецивото брашното. Половина од смесата се става во тавата за печење, се редат јагодите, па потоа другата половина и се пече во 28 бр.40 минути.
Се наросува шеќер во прав. Може и слатко од јагоди одозгора по желба, доколку имате во фрижидерот.