Испечати

Двобојни коцки

Двобојни коцки

Состојки

 • прва кора
 • 5 белки
 • 150гр шеќер
 • 150гр мелени ореви
 • 2лажици брашно
 • втора кора
 • 5 белки
 • 150гр шеќер
 • 150гр кокос
 • 2лажици брашно
 • 2лажици зејтин
 • фил
 • 10 жолчки
 • 1л млеко
 • 200гр шеќер
 • 2кесички пудинг од кокос или ванила
 • 250гр маргарин
 • 200гр ѓеќер во прав
 • 100гр чоколада за кување

Подготовка

Се прави цврст снег од белките, па полека се додаваат другите состојки, се промешува убаво и се пече во плех на хартија. На исти начин се прават двете кори

Фил
Се вари крем во млекото од двата пудинга и 10 жолчки изматени со 200гр шеќер. Маргаринот се мати со шеќерот во прав и се додава кон оладениот фил. Филот се дели на два дела, едниот останува жол,  а во другиот се додава растопената чоколада. Се реди кората со ореви па жолт фил, кора со кокос, бел фил и одозгора по желба може кокос, може чоколаден прелив.
Јас овде го искористив црниот фил и рендана бела чоколада.