Испечати

Пица со компири во тестото

Пица со компири во тестото

Состојки

  • 250 грама компири варени
  • 500 грама брашно
  • 1 квасец
  • 2 жолчки
  • 1 пециво
  • 2 л маргарин

Подготовка

Се меси се заедно и тестото се дели на 2 дела. Се сучи едниот дел и се става во подмачкан плех, над него се става салама, кашкавал, оригано и кечап. Вториот дел се сечи на ленти и се редат вкрстени.