Испечати

Салата со ориз и сусам

Салата со ориз и сусам

Состојки

  • по потреба ориз
  • 500 гр. свежи шампињони
  • 1 кг. изварка
  • 1/2 пак. сусам
  • по потреба вегета, сол и црн бибер
  • 1 лажица шафран
  • по потреба кари , магденос, мајчина душица

Подготовка

Оризот се вари во предходно посолена вода, 15 мин пред да се трга од одган се додава шафранот. Кога е готов се мие со ладна вода и остава да се исцеди. Шампињоните се сецкаат и пржат со 2 лаж. вагета. Посебно во тава се пржи сусамот додека не добие златеста боја. Во длабок сад се мешаат сите сосатојки и се зачинува и сервира по желба.