Испечати

Пилешка салата со кикиритки

Пилешка салата со кикиритки

Состојки

  • 1.5 кг. стек
  • 3 страка праз ( само белиот дел по можност )
  • 1 тегла кисели крставички
  • 300 гр. печени , излупени и сечкани кикиритки
  • по потреба павлака
  • по потреба околу 6-7 лај. мајонез
  • 2-3 лај. сенф
  • по потреба масло , сол и црн бибер
  • пола киска магденос
  • 2 раце зрнца калинка

Подготовка

Пилешкото го вариме и сецкаме ситно.Исто така посебно се сецкаат крставичките и ги оставаме да се цедат.Празот го чистиме и сецкаме.Сите состојки ги мешаме во длабок сад и ги додаваме павлаката, мајонезот , сенф и масло.Зачинуваме по желба и мешаме додека не се добие хомогена смеса.Салатата ја декорираме по желба ( во случајов со зрнцина калинка и свеж магденос