Испечати

Сос од печурки-шампињони

Сос од печурки-шампињони

Состојки

  • 1 дл павлака,сол,црн -пипер,масло,магдонос
  • 1 лажица брашно
  • 1 гл кромид, лук
  • 150 г шамињони

Подготовка

 

Шамињоните се мијат,се сечат на ливчиња и се додаваат во испржениот кромид.Шамињоните се пржат заедно со кромидот уште малку,потоа се додаваат брашното и исечканиот лук и магдонос . Јадењето се пржи уште неколку минути ,се посолува ,се посипува со црн бибер и на крај се додава павлаката