Испечати

Интегрални палачинки

Интегрални палачинки

Состојки

  • 250 гр инегрално пченично брашно
  • 250 гр тип 500 брашно
  • 1 јајце
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 20 гр сончогледово ладно цедено масло
  • 100 гр млеко
  • 250 гр кисела вода

Подготовка

Прво се мати јајцето со шеќерот ,па се додаваат останатите состојки освен брашното.Кога се добро ќе се измати постепено се додава брашното .Смесата е готова и треба да биде средно густа .Тавчето за палачинки се загрева и се премачкува со масло.Доколку е потребно мачкајте го тавчето и за другите палачинки.
По желба се филуваат со крем или мармалад од сливи(може и кајсии)
Добар апетит