Испечати

Едноставна кинеска салата

Едноставна кинеска салата

Состојки

  • 2 чаши(за чај) варен ориз
  • 3 мали павлаки
  • 12 кисели краставички
  • 400 гр. пилешка шунка

Подготовка

Краставичките и шунката се сечкаат на ситни коцки.Потоа се додава оризот,павлаката сол и црн пипер и се меша да се добие хомогена смеса.Се сервира во вид на топчиња или како мајонез салата.