Испечати

Принцес торта

Принцес торта

Состојки

  • 1 1/2 маргарин
  • 400 гр. шеќер во прав
  • 2 пудинга од ванила
  • 750 мл млеко
  • 7 лажици шеќер
  • 1 1/2 банани
  • 300 гр кокос
  • 400 гр бисквити
  • За декорација 2 шлаг крема од ванила

Подготовка

Најпрвин започнуваме со подготовката на пудинзите, 2-та пудинга од ванила ги вареме со 750 мл млеко и со 7 лажици шеќер, откога ке и свареме ги ставаме на стран да се оладат. Во мегувреме ги матиме маргаринот и шеќерот во прав откога маргаринот ке стане пенест во садот го додаваме и добро изладениот пудинг и продолжуваме да матиме со миксер се додека не добиеме хомогена смеса.
Во друг поголем сад на страна го ставаме кокосот и ги сечеме на ситно бананите, убаво размешуваме па ги додаваме претходно искршените бисквити и пак размешуваме и на крај ја додаваме смесата со пудингот и убаво мешаме со лажица се додека смесата не се изедначи.
На крајот тортата ја обликуваме по желба и ја декорираме со два шлаг крема од ванила подготвени според упатството.