Испечати

Зеленчук со хопла

Зеленчук со хопла

Состојки

  • 1 Брокула
  • 2 Компири
  • 4 Моркови
  • 1 Солена Хопла

Подготовка

Овој рецепт навидум звучи и изгледа сомнително, но не можете да претпоставите колку е вкусен!
Измијте ја и исецкајте ја брокулата на најмали парченца. Излупете и исецкајте го компирот на коцки (не премали). Исецкајте го морковот на коцки или кругчиња.
Сварете ги трите зеленчуци и исцедете ги!
Во тавче ставете ја солената хопла, зачинете ја со вегета и бибер, и нека прокрчка додека не се стопи. Додајте го зеленчукот и мешајте и прокрчајте!
Сервирајте и уживајте во овој топол оброк!