Испечати

Солени мафини

Солени мафини

Состојки

  • 3 јајца
  • 400 гр. брашно
  • 200 мл. јогурт
  • 100 мл. масло
  • 100гр. сирење
  • 100гр. салама
  • 1 црвена пиперка од тегла
  • 1 пециво
  • сол пола лажичка
  • 1 лажичка оригано

Подготовка

Јајцата се матат со вилушка. Се додава јогуртот, маслото, брашното, пецивото, сецканата салама, сирењето претходно изгмечено со вилушка, сечканата пиперка,  сол пола лажичка (ако е сирењето солено не се додава сол) и ориганот. Сето се меша, се става во подмачкан плех за мафини и се пече на 200 степени додека поруменат мафините, отприлика 20 мин.