Испечати

Лесна торта со мармалад

Лесна торта со мармалад

Состојки

 • пандиспања
 • 4 жолчки
 • 200гр шеќер
 • 200мил млеко
 • 200мил масло
 • 300 гр брашно
 • 1 пециво
 • 1 ванила
 • фил од белки
 • 4 белки
 • 6 лажици шеќер

Подготовка

Се матат 4 жолчки со 200 грама шеќер и ванилата, па се додава млекото, маслото и на крај брашното со пецивото. Се пече во правоаголен плех. Додека се пече пандиспањата се матат белките со 6 лажици шеќер. Кога е испечен пандишпанот се премачкува со мармалад по ваша желба ( јас најчесто користам од сливи или од праски) и се премачкува со белките па повторно се враќа во рерна уште 15 мин на умерен оган да се запечат малку белките.Се остава да се олади и се сече на коцки или правоаголници, па се препуштате на слаткото лесно уживање