Испечати

Пица кифлички

Пица кифлички

Состојки

 • 1кг брашно
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шекер
 • 200 мл масло
 • 500 мл млеко
 • 1 коцка квасец
 • фил за кифличките
 • 100 мл кечап
 • 200-300 гр рендана салама
 • 200-300 гр рендан кашкавал
 • 1 лажичка оригано, мешан зачин
 • за премачкување
 • 1 јајце
 • 100 гр сусам

Подготовка

Од наведените состојки замесуваме тесто кое го оставаме да скисне. Откако ќе биде готово тестото, на набрашнета маса расукуваме кора. Прво ја премачкуваме со кечапот, па потоа ставаме од ренданата салама, ренданиот кашкавал и наросуваме од зачинот. Виткаме ролат, го сечеме триаголници, па ги ставаме во намрсена тепсија. Од горе ги премачкуваме со изматено јајце, па им ставаме сусам и печеме околу 20-на минути на 200 степени.