Испечати

Шампита

Шампита

Состојки

 • Пандишпан
 • 8 жолтки
 • 8 лаж шеќер
 • 6 лаж брашно
 • 5 лаж топла вода
 • 3 лаж мелени ореви
 • 1 прашок за пециво
 • Фил
 • 8 белки
 • 250 гр шеќер во прав
 • 300 гр шеќер
 • 2 ванилин шеќер
 • 30 мл вода

Подготовка

За пандишпанот- Пенесто се матат жолтките со шеќерот. Потоа продолжувајќи со мешањето се додава водата.
Брашното се меша со прашокот за пециво и лажица по лажица се додава во пандишпанот и сето тоа убаво се меша.
Се пече во подмачкано и со брашно обложено тавче, на 200 степени околу 15-20 мин.
За филот- Се прави шербет од шеќерот водата и ванилите.
Белките се матат во цврст снег и се додава лажиче по лажиче од шеќерот во прав.
Потоа со постојано мешање се додава постепено од топлиот шербет. и се мати додека да се олади филот.
Се става филот врз тортата и се поросува со цимет, какао или рендана чоколада.
Се става во фрижидер да се стегне и тортата да впие од филот.