Испечати

Теријаки пилешки крилца

Теријаки пилешки крилца

Состојки

  • 1,5 кг пилешки крилца
  • За маринада
  • 1 шоља соја сос
  • 1 шоља вода
  • 1/2 шоља мед
  • 1/2 шоља кафеав шекер
  • 1/4 шоља јаболкова киселина
  • 1/4 шоља масло
  • 1 лажица (4-5 чешнина) згмечен лук
  • 1 лажичка џинџер во прав

Подготовка

Се мешаат сите состојки за маринадата. Се додаваат крилцата од кои претходно се отстранети крајните делови. Се меша добро и се остава да отстои во фрижидер најмалку 1 час.
Се загрева рерната на 175 Ц.
Во плиток сад за печење се става хартија за печење. Се редат крилцата во еден ред со кожата надолу. Се покрива со фолија и се печи 30 мин.
За тоа време маринадата се проврива малку да се згусти, скоро како мед. .
Се вади фолијата, се превртуваат крилцата, се печат уште 30 - 45 мин два пати премачкувајки ги со згустената маринада на секои 15 мин.
На крај треба да бидат карамелизирани, лепливи, неодоливи....
Сервирајте ги жешки, со ладно пиво, нормално!

Шољата е од 250 мл