Испечати

Индијанки со фил од пудинг

Индијанки со фил од пудинг

Состојки

 • состојки за тестото
 • 150 гр шекер
 • 4 јајца
 • 200 гр брашно
 • 1 пециво
 • фил
 • 1кг млеко
 • 1 пудинг од ванила
 • 1 пудинг од чоколада
 • 200 гр маргарин
 • 6 лажици шекер

Подготовка

Започнуваме со подготовка на смесата за тестото. Ги биеме со миксер јајцата и шеќерот, а потоа го додаваме брашното и прашокот за пециво. Смесата ја ставаме во готварски шприц и правиме форми во плех обложен со хартија за печење. Печеме во загреана рерна на 200 степени, околу 5 минути.
Во меѓувреме ги подготвуваме двата пудинзи одделно и додека се топли додаваме по 100 гр маргарин, мешаме додека се растопи и ги оставаме да оладат пудинзите. Откако ќе оладат, ги биеме со миксер, па ги филофаме индијанките и ги лепиме, а од горе ги декорираме по желба.