Испечати

Детски колачиња

Детски колачиња

Состојки

  • 1 јајце
  • 100 гр. шекер
  • 150 гр. маргарин
  • 1 ванила
  • 1 пециво
  • 300гр. брашно

Подготовка

Се мати јајцето и се додава шеќерот, растопениот маргарин, ванилата, пецивото и брашното. Се меси тесто и се остава да стои 1 час во фрижидер. Потоа се сука кора дебела 0,5 см. Се прават фигурки и се редат во тепсија. Се печат на температура од 190 степени 12 мин. Кога ќе се испечат одозгора се става прав шеќер.