Испечати

Печени сусам стапчиња

Печени сусам стапчиња

Состојки

  • 1кг брашно
  • 2 јајца
  • 1 и пол свеж квасец
  • 1/2 лит млеко
  • 1 лајче сол
  • 3 филџани масло
  • 250гр маргарин
  • 200гр сусам

Подготовка

Јајцата ги кршиме и ги делиме жолчките од белките. Квасецот го оставаме да нарасни. Во брашното ги додаваме жолчките, квасецот, солта, маслото и замесуваме со млеко. Тестото убаво се меси и се дели на 12 парчиња и од секое парче се вади по 8-10 топчиња. Секое топче се сука тенко и се витка како цигара. Белките се матат со вилушка и во нив се потопува секое кифле, а потоа се валка во сусам. На секое кифле одгоре се става по малку од маргаринот и се печат.