Испечати

Локум колачи

Локум колачи

Состојки

  • 500гр локум
  • 500гр мелени бисквити
  • 250гр маргарин
  • 100гр шеќер во прав
  • 200гр мелени лешници
  • 4лажици рум

Подготовка

Локумот ситно се сецка и се меси со маргаринот и шеќерот.Бисквидите се мелат,се мешаат со лешниците и се додава румот па се соединуваат двете смеси и со помош на бисквидите се моделираат форми.Бисквидите не мора се да се стават одеднаш туку се остава една шака и се додава по потреба за компактност на смесата.Колачите се декорираат по желба а јас ги сакам потопени-прелиени со чоко прелив и декорација по желба