Испечати

Рум бомбици

Рум бомбици

Состојки

  • 200гр чоколадо за готвење
  • 100гр ореви мелени
  • 100гр шеќер
  • 1 белка

Подготовка

Чоколадото го рендаме, ги додаваме оревите, шеќерот, белката и замесуваме со рум. Убаво мешаме со рака се додека не добиеме хомогена смеса. Земаме дел од смесата уваво го расплескуваме. Ако сакаме на средина ставаме вишна и формираме бомбица. Сите бомбици ги валкаме во чоколадни мрвици.