Испечати

Свинско месо со зеленчук

Свинско месо со зеленчук

Состојки

  • 1кг свинска удина
  • 4-5 компири
  • 4-6 моркови
  • 4-5 млади кромитчиња
  • 1 лажица вегета
  • 1 лажица мешан зачин ( оригано, нане ...)

Подготовка

Месото го сечеме на парчиња, а исто тоа го правиме и со компирите кои ги сецкаме на коцки. Го сецкаме и кромидот. Јас морковите ги изрендав ама може и тие да се исецкани на парчиња. Се заедно ставаме во тенџере и налеваме вода во тенџерето, го покриваме и оставаме така додека не извари водата, т.е проверуваме со вилушка дали месото и компирите се варени. Потоа додаваме масло и зачини и ги пржиме состојките уште 5-10 минути и готово , хехе