Испечати

Чоко Переци

Чоко Переци

Состојки

  • 100 гр. маргарин
  • 100 гр. шеќер
  • 1 јајце
  • 250 гр. брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 25 гр. чоколадно какао
  • 4 лажици млеко
  • неколку капки екстрат од ванила

Подготовка

Се матат маргаринот и шеќерот се додека не се добие пенеста форма.Се додаваат јајцето,млекото и екстрактот.Се продолжува со матење.Се мешаат брашното,прашокот за печиво и какаото.Сето убаво се соединува во мазна и мека смеса.Доколку има потреба се додаваат уште една или две лажици млеко.Тестото се остава во фрижидер на 15-тина минути.Се исукува кора со дебелина од 1см. и со помош на модла се вадат форми.Во зависност од големината на модлата,се добиваат приближно 25 до 30 парчиња.Се редат на плех прекриен со хартија и се печат 8-12 минути на температура од 190 степени.
Изладени,се брцкаат во чоколадна глазура направена од 100 гр.чоколадо за готвење и 10 гр.маргарин.