Испечати

Пилешки стек во тава

Пилешки стек во тава

Состојки

  • 1 кг пилешки стек
  • 400 г печурки
  • 100 г путер
  • 100 г кашкавал ементалер
  • 100 г сечкани маслинки
  • 2 лажици брашно
  • 1 павлака

Подготовка

Пилешкиот стек го чукаме од двете страни.Врз парчињата месо ставаме мешан зачин и босилек.Потоа ги пржиме во загреано масло.Стекот го пржиме од двете страни додека не зарумени.Пржените парчиња ги редиме во тава за печење.Во меѓувреме,во загреан путер додаваме брашно.Со постојано мешање додаваме вода.Кога смесата ќе се изедначи,ги додаваме печурките и сечканите маслинки.Динстаме околу 5 мин.Со оваа смеса го полеваме стекот.Одозгора ставаме кашкавал и павлака.Печеме во загреана рерна на 220 степени околу 20 минути.

Добар апетит :)