Испечати

Кубети

Кубети

Состојки

  • 40 гр квасец (1)
  • 1 кг брашно
  • 1 лажица сол (може и повеќе)
  • 1 чаша (од јогурт) масло
  • 1 пак ким
  • 100 гр сусам
  • 1/4 млеко (по потреба)

Подготовка

Во брашното се прави вдлабнатина во која се става квасецот со прстофат шеќер и дел од млекото затоплено да надојди. Потоа се додаваат и другите состојки, од кои млекото замлачено на крај. Се меси средно тврдо тесто кое го развлекуваме на намастена работна површина во вид на правоаголник или коцка со дебелина од 1 сантим. Со нож хоризонтално и вертикално се сечи на растојание од исто така 1 см. (види фото). Одозгора со четкичка ги премачкуваме со масло и ги редиме на подмачкан плех.
Се печат на 165 степени и на секои 5 мин се отвора рерната и се протресуваат. Готови се кога од сите страни малку ќе фатат боја.
Пријатно грицкање!