Испечати

Посна шарена пирамида

Посна шарена пирамида

Состојки

  • 400 гр посни бисквити
  • 100 гр желе бонбони
  • 100 гр сецкани ореви
  • 50 гр мелени ореви
  • 50 гр сецкани лешници
  • 1 лажиче какао
  • 50 гр суво грозје
  • 1 шола вода
  • 2 шоли шеќер

Подготовка

Бисквитите ги дробиме со сукало. Во нив ги додаваме оревите, лешниците, сувото грозје, какаото, желе бонбоните сецкани и мешаме со лажица. Во меѓувреме го подготвуваме шербетот. Водата со шеќерот ги ставаме да зовријат. Жежок го тураме врз нив и со оваа смеса ги полниме калапите. Оваа смеса е за 2 калапи. Потоа ги ставаме во замрзнувач да се стегнат.