Испечати

Пржени крофни

Пржени крофни

Состојки

  • 400мл млеко
  • 40гр квасец
  • прстофат сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 700 гр брашно + по потреба
  • 50мл зејтин
  • 2 јајца

Подготовка

Во топлото млеко го додаваме издробениот квасец и шеќерот. Промешуваме. Потоа го додаваме половина брашно, зејтинот, јајцата и солта. Мешаме додека смесата се изедначи и на крајот го додаваме и останатото брашно. Тестото ќе ви биди ептен меко, ама ако не грижете се.
Потоа наросуваме малку брашно врз тестото и го оставаме да стаса. Кога ќе биди тестото стасано, расукуваме кора и сечеме кругови со чаша. Направените крофни ги оставаме да стасат уште 15-20минути и потоа ги пржиме во врел зејтин, така што таа страна на која што лежеле крофните ќе дојде горе. Ги пржиме покриени со капак на не многу силен оган. Декорираме по желба.