Испечати

Брускети со паштета од тиква

Брускети со паштета од тиква

Состојки

  • 70 гр брускети
  • 1 тиква помала
  • 2 јајца
  • 100 гр урда
  • 1 кромид
  • 1 лук
  • 2 лаж мајонез

Подготовка

Тиквата излупете ја, исечете на парчиња и ставете ја во тепсија. Кромидот исечете го на парчиња и ставете го кај тиквата. Попрскајте малку со маслиново масло, посолете малку и ставете да се пече.
Јајцата сварете ги.
Во блендер ставете ги варените јајца, печенате тиква со кромид, урда, магдонос, лук, мајонез, посолете додајте црн пипер и сув зеленчук. Се' изблендирајте и ставете малку во фрижидер.
Ставете ја паштетата во шприц и по малку ставајте врз брускетите. Украсете со ливчиња магдонос.
Добар апетит!