Испечати

Солени јаготки со крекери и сардина (посно)

Солени јаготки со крекери и сардина (посно)

Состојки

  • 40 гр крекери рибички
  • 1 големо цвекло
  • 4 компири
  • 1 морков
  • 1 лажица оцет
  • За фил
  • 1 конзерва сардина
  • 1 кромид
  • За украсување сусам и магдонос

Подготовка

Цвеклото, морковот и компирот сварете ги и изрендајте ги. Крекерите изблендирајте ги.
Во ренданите цвекло, морков и компир додајте ги блендираните крекери, посолете, додајте пипер и малку оцет. Ставете ги малку во фрижидер.
Сардина издробете со вилушка, додајте ситно сечен кромид посолете, додајте сув зеленчук и промешајте.
Земете малку од смесата со цвекло со натопени раце, внатре ставете фил од риба, затворете го и направете во форма на на јагодка.
Семки од јагодки направете со сусам, наместо ливчиња ставете магдонос.
Овие јагодки можете да ги направите за посни слави.
Добар апетит!