Испечати

Салата од шарен грав

Салата од шарен грав

Состојки

 • 500гр шарен грав
 • вода,
 • 1лажица масло
 • 1 кромид
 • 1 лута пиперка
 • додатоци
 • 10 зелени маслинки
 • 1 црвен домат
 • 1 зелена пипарка
 • 1 кромид
 • дресинг
 • 2-3лажици маслиново масло
 • 1лажиче сол
 • 1лажица сок од лимон
 • 1/2лажиче свежо мелен бибер
 • неколку ливчиња свеж босилек

Подготовка

Прво гравот го миеме и го оставаме во тенцере во кое налеваме вода.
Нека одстои така 2 часа.
Потоа водата ја истураме налеваме чиста вода, додаваме главица кромид, лажица масло и по желба лута зелена пиперка.
Оставаме на тивок оган да се вари.
Сварениот грав го процедуваме од течноста и го ставаме во тајнир за сервирање,
Тука доаваме зелени маслинки, исецкана блага зелена пиперка, исецкан кромид, исецкан домат.
Соединуваме.
Во еден мал сад ги соединуваме сите состојки за дресингот.
Прелеваме врз гравот, промешуваме, ставме мали ливчиња босилек или нане и послужуваме.