Испечати

Тесто за пица со млеко и јајце

Тесто за пица со млеко и јајце

Состојки

 • Тесто
 • 600 гр брашно
 • 150 мл млеко
 • 1/2 коцка квасец
 • 100 мл вода за активирање на квасецот
 • 1/2 лажичка шеќер за активирање на квасецот
 • 50 гр маргарин
 • 3 лажици зејтин
 • 1 лажичка сол
 • 1 јајце
 • 1/2 пециво
 • Фил
 • 250 мл доматно пире
 • 400 гр кашкавал гауда
 • 400 гр шунка
 • 300 гр печурки
 • Потребно е уште и оригано

Подготовка

Постојат многу рецепти за пица, но ова е мојата варијанта.
Во 100 мл вода со малку брашно и шеќер се става квасецот за да се активира. Кон него се додаваат сите останати состојки и се замесува средно меко тесто. Се остава да стаса и се дели на 5 дела (за плех бр.28 ова тесто се дели на 5 дела). Од секое се прави топче, се премачкува со зејтин и се покрива со најлон. Тестото се става во фрижидер.
Најдобро е да се размесат уште еднаш топчињата, ама ако не ви се чека толку, после стоење во фрижидер од половина час, тестото е спремно.
Од секое топче расукуваме пица со големина на тавата. Тестото го ставаме во тавата за печење(ако тавата е делимано не мора да се обложува со пек-хартија).
Сега ставаме 2 лажици доматно пире и размачкуваме насекаде, рендаме обилно кашкавал, редиме парчиња шунка и сечени печурки,наросуваме со оригано.Пицата ја печеме во загреана рерна(рерната ја вклучуваме кога почнуваме да ја расукуваме првата пица) на 250 степени околу 8 минути.
Епа на здравје.