Испечати

Нутела чизкејк во чаша

Нутела чизкејк во чаша

Состојки

 • 50 мл слатка павлака
 • 50 гр кисела павлака
 • 50 гр кондензирано засладено млеко
 • 50 гр чоко крем нутела
 • 5 грама желатин
 • За подлога
 • 50 гр путер
 • 50 гр мелени
 • 50 гр мелени бисквити
 • 2-3 лажици мелени бисквити
 • 1-2 лажици инстант какао
 • 1-2 лажици рендано чоколадо

Подготовка

Слатката павлака ја матиме, додаваме кисела павлака и кондензирано млеко и соединуваме. Го додаваме чоколадниот крем, соединуваме.
Желатинот го растворуваме според упатство, го ставаме на ниска температура да се растопи. Го додаваме кон претходната чоколадна смеса. Во половина од смесата ставаме рендано чоколадо и инстант какао.
За подлогата путерот и мелените бисквити ги ставаме во нутрибулет и ги соединуваме.
На дното од чашата ја измазнуваме подлогата па ја ставаме едната половина од кремот. Одозгора ставаме 2 лажици мелени бисквити.
Потоа ја ставаме останатата крем смеса од чоколадо и какао. Оставаме да се излади и стегне.
Украсуваме и уживаме!