Испечати

Интегрални грицки со семиња

Интегрални грицки со семиња

Состојки

 • 250 гр интегрално брашно
 • 250 гр бело брашно
 • 1 пециво
 • 70 гр маргарин
 • 200 мл газирана минерална вода
 • 150 мл масло
 • 1 лажичка сол
 • 1/2 лажичка оригано
 • 100 гр лупен сончоглед
 • 150 гр сусам
 • 100 гр ленено семе
 • 50 гр семки од тиква

Подготовка

Брзи, вкусни грицки!
Од сите состојки се замесува тесто. Доколку е потребно, може да се додаде уште малку вода. Се расукува тестото и се вадат форми. Се пече во загреана рерна на 200 степени, 15-20 минути.