Испечати

Солени интегрални плочки

Солени интегрални плочки

Состојки

 • Тесто
 • 2 чаши интегрално брашно
 • 5 лажици овесни снегулки
 • 5 лажици мелени семки од тиква
 • 100 гр сусам
 • 100 гр лен
 • 100 гр лупен сончоглед
 • 100 гр сечени ореви
 • 1 лажичка сол
 • 1 пециво
 • 250 мл пиво
 • 200 мл маслинов зејтин

Подготовка

Сите суви состојки ги мешаме во еден сад во кој ќе го правиме тестото. Мешаме со лажица. Кон ова го додаваме пивото и маслиновиот зејтин. Мешаме пак со лажица. Ако е потребно додаваме уште брашно. Тестото го ставаме на набрашнета површина и со сукало сукаме кора со дебелина од 1 сантиметар. Со нож сечиме плочки со димензии 4 на 4 сантиметри. Ги редиме интегралните плочки на хартија за печење. Се печат на 200 степени околу 20 минути.
Чашата со која мериме е од 250 милилитри.
Брз и здрав оброк.