Испечати

Спелтини кифли со путер

Спелтини кифли со путер

Состојки

  • 200мл топло млеко
  • 50мл кисела вода
  • 80мл масло
  • 1 лажица сол
  • 2 лажици шеќер
  • 1/2 лажиче пециво
  • 20гр свеж квасец
  • 470-500гр просеано спелтино брашно, тип 1050
  • 100гр растопен путер

Подготовка

Во топлото млеко го ставаме квасецот, лажиче брашно, лажиче шеќер, промешуваме и оставаме да се активира.
Потоа во вангличка ги ставаме активираниот квасец, солта, остатокот од шеќер, пецивото, маслото.
Промешуваме и го додаваме брашното.
Замесуваме мазно и нелчепливо тесто.
Го покриваме со проѕирна фолија и го оставаме на страна да се дуплира.
Стасаното тесто го делиме на два дела.
Секој дел го расучуваме во правоаголна кора.
Корите ги делиме на триаголници и завиткуваме кифли.
Секоја кифла ја потопуваме во растопен путер.
Кифлите добро исцедени од маснотијата ги редиме на плех.
Оставаме да втасаат околу 30 минути, а потоа ги печиме во загрена рерна околу 25 минути.
Сервираме топли.