Испечати

Чоколадна баклава со ореви

Чоколадна баклава со ореви

Состојки

  • 500 гр готови кори за баклава
  • За фил
  • 450-500 гр мелени ореви
  • 300 гр чоколадо
  • За преливање
  • 250 гр несолен путер
  • За шербет
  • 800 гр шеќер
  • 500 гр вода
  • 1 ванила

Подготовка

Подготовка на баклавата

1. Мелените ореви и ренданото чоколадо се соединуваат со лажица
2. Се зема по една кора и на неа по должина се распоредува по 3 лажици од филот и веднаш се витка ролат
3. Ролатите се редат во тава и се сечат по желба (моите ги сечев со должина од 10 см)
4. Путерот се растопува и се полева исечената баклава
5. Се пече во загреана рерна на 180 С
6. Шербетот се става на огин да се вари, врие околу 5 минути и на крај се трга од огин и му се додава ванилата
7. Јас оваа баклава ја попарувам со жежок шербет додека баклавата е се' уште топла.