Испечати

Коктел топчиња со ким и сусам

Коктел топчиња со ким и сусам

Состојки

  • 600 гр брашно
  • 300 мл вода
  • пола свеж квасец
  • 180 мл зејтин
  • 2 лажички сол
  • 1 лајче шеќер
  • 100 гр печен сусам
  • 1 ким

Подготовка

Од сите состојки се замесува средно тесто за да може да се обликуваат топчиња. Се остава 30 мин да стаса тестото. Се прават топчиња. се печат на 180 С-30 мин. Се декорираат со кашкавал и шери домат или кулен, чајна и шери домат и се забодува чепкалка. На здравје!