Испечати

Пица погачки

Пица погачки

Состојки

 • За тесто
 • 800 гр брашно
 • 0,5 литри млеко
 • 1 коцка свеж квасец
 • 1 пакетче прашок за печење
 • 1 пакетче ванила
 • 1 лажиче сол
 • 1 жолчка за премачкување
 • За фил
 • околу 150 гр салама
 • околу 150 гр изварка, сирење, моцарела (комбинирано или засебно)
 • 1 белка
 • малку оригано и сусам

Подготовка

Од наведените состојки за тесто се меси тестото и се остава покриено да скисни.

Потоа се сучи кора со дебелина од околу 1 см и со поширока чаша се вадат кружни форми кои се редат во намастен плех или обложен со пек хартија и се оставаат повторно да скиснат, па со мала ракиена чаша се прават вдлабнатини во средината.

Околу вдлабнатината се премачкуваат со разматена жолчка, а во средината се полнат со фил, кој претходно сме го спремиле така што саламата и сирењето или што и да сме одбрале сме го исечкале ситно на мали коцкички и сме го измешале со разматена белка. Јас ставив урда со моцарела мешано.
Одозгора се наросува оригано и ако има потреба сол, а на краевите сусам.

Се печат во загреана рерна на 180-200С околу 15на мин.