Испечати

Брза и лесна ресана торта (без печење)

Брза и лесна ресана торта (без печење)

Состојки

  • 1 кгр ресани рефус
  • 200 гр сечкани ореви
  • 300 мл млеко
  • 100 гр шеќер
  • 1 маргарин

Подготовка

Ресаните ги кршиме на парчиња. Од една ресана 3 – 4 парчиња. Млекото го ставаме на оган да зоврие со шеќерот. Штом проврие го тргаме од оган и го ставаме маргаринот целосно да се стопи.
Во жешката смеса се ставаат оревите и на крај ресаните. Се замесува компактна смеса, се става во калап или едноставно со раце се обликува форма по желба. Се остава да се излади.
Озгора се премачкува и украсува со шлаг пена или слатка павлака и чоколадни трошки.