Испечати

Јогурт од сусам и лук (посно)

Јогурт од сусам и лук (посно)

Состојки

  • 50гр. сусам
  • 300мл. ладна вода
  • 1/2 лимон (само сокот)
  • 1 чешне лук
  • прстофат хималајска сол

Подготовка

Ставете го сусамот во сад со вода и оставете да отстои најмалку 5 часа.
Потоа убаво исплакнете го со вода.
Исцедете го и ставете во блендер.

Додајте ја водата, сокот од лимон, лукот и солта.
Изблендирајте.

Смесата процедете ја и јогуртот е готов.

Забелешка
Ова доза е за полна чаша од 400мл.
За да ви биде поосвежителен, водата нека ви биде што поладна.

Истото може да го направите и со сончоглед.