Испечати

Kрушки од локум

Kрушки од локум

Состојки

  • 200гр бел локум
  • 200гр шеќер во прав
  • 200гр мелени бисквити
  • 50гр путер
  • 1 екстрат од круша
  • за декорација
  • шеќер во прав по потреба
  • зелена боја по потреба

Подготовка

Еве еден десерт на кој ќе му се издрадуваат децата, а богами и возрасните бидејки имаат лик како на вистинска круша.
Во длабок сад ставете го локумот и шеќерот во прав и убаво замесете, потоа додадете ги мелените бисквити и путерот и продолжете да месите.
Во смесата додадете екстрат од круша и формирајте круши.
Секоја круша извајлкате ја во шеќер во прав, а долниот дел во зелена боја за колачи, декорирајте со зелени ливчиња.
На здравје !!!