Испечати

Рестован компир со млад кромид (посно)

Рестован компир со млад кромид (посно)

Состојки

  • 500гр компири
  • 5-6 корени млад кромид
  • 50 мл масло
  • сол по потреба
  • бибер по потреба

Подготовка

Во еден сад со вода се ставаат компирите неизлупени да се варат.
Младиот кромид ситно се сецка и се дели белиот дел и зелениот дел.
На малку масло се става прво белиот дел од младиот кромид да се пржи. Кога ќе се испржи се става и зелениот дел.
Компирите се лупат се сецкаат на коцки и се додаваат во кромидот.
Се посолува по вкус и се додава бибер.
Овој рецепт е прилог за со секаков вид на месо и е за љубителите на младо кромидче.
На здравје !!!