Испечати

Бомбици со смокви и ореви (посно, без печење)

Бомбици со смокви и ореви (посно, без печење)

Состојки

  • 500гр. смокви
  • 250гр. шеќер
  • 100гр. мелени ореви
  • 100гр.чоколада за готвење со 3лаж.масло за полевање

Подготовка

Смоквите се мелат, па се ставаат во сад со шеќерот, мелените ореви и кората и сокот од лимон.
Сè соединете со лажица, па направете топчиња со рацете,кои ги провалкуваме и украсуваме со растопената чоколада.
На здравје!!!