Испечати

Кифлички со еурокрем

Кифлички со еурокрем

Состојки

 • за тесто
 • 700 гр брашно
 • 1 коцка свеж квасец
 • 200 мл јогурт
 • 200мл топло млеко
 • 4 супени лажици шеќер
 • 1 јајце
 • 50 гр путер
 • 1/2 кафено лажиче сол
 • за полнење
 • еурокрем по потреба

Подготовка

Квасецот ставете го во топлото млеко да нарасне, потоа додадете го јогуртот шеќерот, јајцето, растопениот маргарин и сол и полека додавајте брашно.
Замесете средно тесто и оставете да нарасне.
Кога тестото е нараснато ставете го на набрашнета подлога и развлечете кора со дебелина од околку 0.5 см.
Исечете го на парчиња и на секое парче ставете малку еурокрем и завиткајте во кифличка.
Пред печење премачкајти ги со малку масло.
Печете на 200 степени додека поруменат, а потоа наросете ги со шеќер во прав.
На здравје !!