Испечати

Семла - шведски колач

Семла - шведски колач

Состојки

 • 40гр растопен путер
 • 125мл млако млеко
 • 1 пакетче сув квасец
 • 1 јајце
 • 1 лажица шекер
 • прстофат сол
 • 1 лажичка кардамон
 • по потреба брашно
 • за премачкување
 • 1 јајце
 • плус
 • по потреба марципан
 • неколку лажички млеко
 • 200мл слатка павлака

Подготовка

Семла е класичен шведски колач кој што традиционално се јаде на/ дебел вторник/тоа е последниот вторник пред да почнат велигденските пости.
Оваа година тој вторник е на 5 март, традиционално се јаде, пие бидејки од наредниот ден почнуваат постите. Во денешно време ретко кој пости, но традицијата за овие вкусни и меки печива останала.

Се меси мазно тесто и се остава да одмори. Откако убаво ќе нарасне се дели на 8 дела и од секој дел се формира топче. Се редат во намрсено тавче. Се оставаат околу 30мин да нараснат убаво. Пред печење се премачкуваат со изматено јајце и се печат во загреана рерна на 200степени додека не добијат убава боја.
Испечените лепчиња се сечат се вдлабнуваат и издлабеното тесто се меша со паста од бадеми и неколку лажици млеко. Со оваа се полнат лепчињата се става слатката павлака па се поклопуваат. Се наросуваат со шеќер во прав.