Испечати

Посни кифли

Посни кифли

Состојки

 • 1.200 гр брашно
 • 1 свеж квасец
 • 2 лажици киселина
 • 1 лажица сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 200 мл масло
 • 600 мл топла вода
 • 250 гр маргарин
 • За премачкување
 • 1 лажица сенф
 • 3 лажици вода

Подготовка

1. Во поголем сад се мешаат сувите состојки,и во нив се додаваат течните состојки. Се замесува меко нелепливо тесто. Колку е меко тестото толку се повоздушести кифлите. Се остава да кисне 1 час. Се вадат топчиња и ги виткам како спирала на дрвено стапче.Инаку може да се прават разни други форми по ваш избор.Се оставаат да стасаат и се премачкуваат со сенфот. се поросува со сусам .....Одозгора се става мало парче маргарин на секоја кифла и се печи на 200С -20минДодека се топли се премачкуваат со масло.Превкусни се крцкави однадвор и меки внатре.