Испечати

Посно тоблероне

Посно тоблероне

Состојки

  • 150 гр шеќер
  • 2 лажици мед
  • 100 мл кока кола
  • 150 гр маргарин
  • 200 гр чоколадо
  • 200 гр мелени бисквити
  • 50 гр потпечен сусам
  • 50 гр потпечени крупно мелени или сечкани лешници, ореви или мешано
  • околу 200 гр чоколадо за глазирање

Подготовка

1. Се топат чоколадото, маргаринот и медот, па се додава кока колата.
Кога малку ќе подолади во него се додаваат и останатите состојки и се убаво се меша.

2. Смесата можи да ја калапите во силиконски модли или во триаголник калап.
Ако се решите за модли, земете го наједноставниот начин.

3. Објаснувањето е за модли за поголеми пралини.
Стопете го чоколадото и во секое калапче ставете по едно лажиче чоколадо, па потоа по едно лажиче од тоблероне смесата. Најгоре затворете пак со чоколадо и оставете да се здравт во фрижидер пред да ги извадите од калапите.

4. Доколку се решите смесата да ја ставите во триаголник калап, чинам дека ќе ви требаат два такви, има два начини за обложување.
Првиот е да ја ставите смесата во калапот и откако ќе се здрви да ја чоколадирате, а вториот е откако ќе ја обложите со стреч фолија, три пати да ја премачкате по ѕидовите со слој од стопеното чоколадо.

Како и да се одлучите да ја спремите оваа тоблероне смеса, сигурно ќе добиете одлични и вкусни посни колачи.