Испечати

Меки ролнички полнети со праз

Меки ролнички полнети со праз

Состојки

 • 1 свеж квасец
 • 1лажиче шеќер
 • 1лажиче сол
 • 6лажици маслиново масло
 • 120гр кисела павлака
 • 7 лажици млеко
 • Околу 450 гр брашно
 • фил
 • 2 страка праз
 • Масло за пржење
 • Сол, бибер
 • 1 јајце
 • За премачкување
 • 1 јајце, Сусам

Подготовка

Прво малку го загреваме млекото, додаваме шеќер, квасец и лажиче брашно.
Промешуваме и оставаме да се активира.
Потоа во вангличка се ставаат активирани квасец, сол, маслиновото масло, киселата павлака.
Се промешува со вилушка убаво цела смеса.
Сега се додава брашно и се замесува средно меко тесто.
Се покрива и се остава да се дуплира.
Потоа се дели на 20 топчиња.
Секое топче се расукува во мало кориче.
Се става полно лажиче фил.
Краевите се внесуваат малку навнатре и се формира ролатче.
Се редат во плех.
Се покриваат да одморат 15 минути.
Потоа се премачуваат со јајце, се наросува сусам.
Се печат во загреана релна околу 30 минути.

За филот на загреано масло го пржиме ситно сецканиот праз.
Зачинуваме
Од кога малку ќе се излади додаваме јајце и соединуваме убаво.

Забелешка
Тестата кои содржат кисела павлака, се исклучително меки.
Мој совет е неизбежно да ги подготвите.
Среќни и убави празници.