Испечати

Колач со вишни со едно јајце

Колач со вишни со едно јајце

Состојки

  • 1 јајце
  • 200 гр шеќер
  • 200 мл млеко
  • 200 мл масло
  • 1 пециво
  • 1 ванила
  • 2 чаши(од по 200 гр) брашно
  • 300 гр вишни без семки

Подготовка

Многу вкусен и лесен за подготовка е колачов, па пробајте го.
Прво се мати јајцето со шеќерот, па се додава ванилиниот шеќер.
Потоа се додаваат течните состојки, млеко и масло.
На крај се додава брашното во кое е измешано пецивото.
Вака изматениот колач се става во намастен калап број 28 со обрач, за полесно да се вади.
Колачот се става да се пече во загреана рерна на 180 степени.
Се запекува околу 10 минути се вади и згора се распоредуваат вишните. Повторно се враќа да се допече уште дваесетина минути.
Испечениот и изладен колач се наросува со шеќер во прав и се послужува.