Испечати

Погача

Погача

Состојки

  • 1кг брашно
  • 2паковки сув квасец
  • 500мл млеко
  • 20лажици масло
  • 5лажичиња шеќер
  • 3 лажичиња сол
  • 2лажици ленено семе
  • 1лажица афион
  • 3лажици путер

Подготовка

Подготовка:

1. Во длабок сад ставете го млакото млеко. Додајте го сувиот квасец и шеќерот. Полека ставајте од маслото, а потоа и јајцата. Помешајте полека се, па додавајте го полека брашното, кое го помешавте со солта.
2. Замесете убаво меко тесто и оставете го да нарасне. Откако ќе се дуплира, тестото го вадиме на работната маса и го растегнуваме со сукалка во вид на круг. Путерот го растопуваме, па со четкичка ја премачкуваме цела кора. Сечеме на тријаголници. Секој тријаголник го виткаме во вид на кифличка, па ги сечеме на половина. Со дебелиот крај ги редиме на надвор. Во средината ставаме едно топче од тестото, а потоа редиме мали соленчиња од околу. Наросив со ленено мелено семе, а во средината со афион.
3. Оставив да нарасне, а потоа ставив да се пече. Штом е убавко печена, ја вадам од рерна и оставам да одмори. Го вадам обрачот од калапот каде ја печев погачата. Сервирам со кисело млеко.
Нека ви е на здравје.