Испечати

Њоки во сос од свежа буковка

Њоки во сос од свежа буковка

Состојки

  • 500гр њоки
  • Вода за варење
  • 400гр свежа буковка
  • 2,3 лажици маслиново масло
  • 1 мала главица кромид
  • 150гр сецкан кашкавал
  • 150мл павлака за готвење
  • Сол, бибер, зачин
  • По вкус, дополнително
  • Оригано, лут буковец, магдонос, босилек, пармезан....

Подготовка

Брз, лесен и многу вкусен оброк е мојот денешен предлог. Пробајте го

Подготовка:

1. На умерен оган ставаме тава, маслиново масло и ситно сецкан кромид. Пропржуваме 2,3 минути, па ја додаваме крупно сецканата буковка. Нека се пржи околу 8-10 минути, односно благо да почни да заруменува буковката. Сега додаваме павлака за готвење, сецкан кашкавал и зачини. Соединуваме
2. Во меѓувреме во тенџере ставаме вода да се загрее. Ги додаваме њоките и кога ќе испливаат на површината се готови. Со решетка лажица ги додаваме кај подготвениот сос со буковка, соединуваме, готвиме уште 1,2 минути и сервираме топли. По желба наросуваме буковец, пармезан, магдонос.

На здравје